Nowoczesne dachy. Jakie buduje się najczęściej? 0
Nowoczesne dachy. Jakie buduje się najczęściej?

Nowoczesne dachy - rodzaje, koszty, zalety i wady

W budownictwie jednorodzinnym i rekreacyjnym zdecydowanie najczęściej buduje się dachy spadziste. To rozwiązanie, które jest wpisane w polską architekturę. Sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych i w miejscach, w których wieją porywiste wiatry. Nowoczesne blachodachówki i materiały izolacyjne sprawiają, że lekkie dachy połaciowe zapewniają wysoki stopień energooszczędności i doskonale chronią przed hałasami z zewnątrz. Jakie konstrukcje buduje się najczęściej. Co wpływa na koszt dachu? Które dachy są najtańsze, a które najdroższe? Odpowiedzi na takie właśnie pytania staramy się udzielać w treści tego artykułu.

Rodzaje dachów w budownictwie mieszkaniowym i rekreacyjnym

W budownictwie mieszkaniowym i rekreacyjnym dominują dachy spadziste. Jednym z popularniejszych rodzajów jest dach dwuspadowy, ale często stosuje się też dachy jednospadowe i wielospadowe. Konstrukcja dachu musi być dopasowana do lokalnego obciążenia wiatrem oraz śniegiem, a także do geometrii i architektury obiektu. Projektując nowy budynek, można zastosować jeden z popularnych rodzajów dachów połaciowych. Wybór odpowiedniego rodzaju dachu zależy od warunków w miejscu realizacji inwestycji i potrzeb oraz preferencji inwestora. 

Jakie dachy połaciowe stosuje się w domach mieszkalnych i letniskowych?

Proste dachy połaciowe z minimalną liczbą elementów konstrukcyjnych cieszą się rosnącą popularnością inwestorów, ale w niektórych przypadkach trzeba zastosować bardziej skomplikowane konstrukcje wielopołaciowe. 

  • Dach jednospadowy (pulpitowy) – to najprostsza konstrukcja. Jedna połać nachylona pod kątem to proste, estetyczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie.

dach jednospadowy

  • Dach dwuspadowy (dwupołaciowy) – jest jedną z częściej stosowanych konstrukcji. Prosty dach dwuspadowy pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni na poddaszu. Dachy dwuspadowe stosuje się w projektach domów jednorodzinnych, letniskowych i budynków gospodarczych.

dach dwuspadowy

  • Dach czterospadowy – to popularne rozwiązanie często wybierane przez projektantów domów jednorodzinnych. Stosuje się czterospadowe dach namiotowe oraz wydłużone czterospadowe dachy kopertowe.

dach czterospadowy

  • Dachy wielopołaciowe – to dachy, które kryją domy wielobryłowe. Proste konstrukcje np. w kształcie litery L oraz bardziej skomplikowane. Dachy wielopołaciowe mogą łączyć konstrukcje dwuspadowe z innymi. Wybór rozwiązania zależy od specyfiki danego projektu.

dach wielopołaciowy

  • Dachy mansardowe – oprócz prostych dachów jedno- i wielopołaciowych stosuje się także konstrukcje mansardowe, które umożliwiają powiększenie powierzchni użytkowej poddasza, przez zwiększenie kąta nachylenia połaci dolnej części dachu.

dach mansardowy

Architekci i inwestorzy mogą wybierać też konstrukcje z elementami naczółkowymi i przyczółkowymi (tzw. dachy półszczytowe). Warto pamiętać też o uskokowym dachu polskim oraz o wklęsłych dachach połaciowych, które stosuje się raczej rzadko.

Koszt budowy dachu – jakie dach są najtańsze, a jakie najdroższe?

Koszt wykonania dachu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się wielkość i stopień skomplikowania konstrukcji dachu. Ważna jest szeroko pojęta geometria dachu, w tym kąt nachylenia połaci, ilość przepustów przechodzących przez dach, rodzaj i ilość sprzętu montowanego na dachu, liczba załamań i elementów architektonicznych wpływających na kształt dachu. Wszystkie te elementy w pewnym stopniu komplikują pracę na każdym etapie – od projektowania po realizację prac budowlanych. 

Jak stopień skomplikowania konstrukcji dachu wpływa na koszty wykonania?

Wiadomo, że konstrukcja dachu musi być dopasowana do architektury domu i specyficznych warunków w miejscu realizacji inwestycji. Oczywistym wydaje się, że prosty jedno lub dwuspadowy dach bez dodatkowych elementów architektonicznych jak doświetlające wnętrze lukarny, lub zwykłe okna dachowe będzie rozwiązaniem ekonomiczniejszym niż dach o skomplikowanej geometrii. Dach o dużej liczbie elementów składowych – naroży, koszy, kalenic i wielu połaciach z dodatkowymi elementami architektonicznymi będzie znacznie droższy i trudniejszy do wykonania oraz trudniejszy do serwisowania.

Wpływ rodzaju pokrycia dachowego na koszt dachu

Koszt wykonania dachu w dużej mierze zależy od skali projektu. Ważny jest też wybór rodzaju pokrycia dachowego. Z jednej strony pokrycie dachowe musi odpowiadać lokalnym przepisom i warunkom, w tym np. obciążeniu wiatrem i śniegiem. Z drugiej w większości przypadków można z powodzeniem stosować nowoczesne ekologiczne blaszane pokrycia dachowe, które doskonale komponują się z budynkami pokrytymi tradycyjnym gontem drewnianym lub dachówkami ceramicznymi. Wybór energooszczędnych blaszanych pokryć dachowych niesie ze sobą wiele dodatkowych zalet.

Ekonomiczny nowoczesny dach blaszany

Dachy kryte popularną blachodachówką są o wiele lżejsze od tych wykonanych przy zastosowaniu pokryć tradycyjnych i łatwiej się je montuje. Wybór blachodachówki pozwala zastosować lżejszą więźbę dachową, co wpływa na koszt zarówno materiału, jak i koszt realizacji prac budowlanych. Montaż lżejszych elementów konstrukcyjnych i pokryć nie wymaga angażowania dodatkowego sprzętu. Umożliwia szybki postęp prac, a to znacznie ogranicza ogólny koszt wykonania dachu.

Modne energooszczędne blaszane pokrycia dachowe 

Lekkie blaszane pokrycia dachowe praktycznie dominują rynek dachów spadzistych w Polsce i nie tylko. Są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w montażu i prezentują się bardzo dobrze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych i doskonałemu zabezpieczeniu antykorozyjnemu praktycznie eliminuje się większość typowych wad blaszanych pokryć dachowych, które jeszcze jakiś czas temu powodowały, że inwestorzy zwracali się ku dachówkom ceramicznym lub betonowym. 

Trwałe i odporne na korozję dachy blaszane

Nowoczesne blaszane dachy są więc odporne na korozję i ciche. Odpowiednio ocieplony i wyciszony dach tłumi odgłosy opadów atmosferycznych w taki sposób, że stają się one niesłyszalne dla osób przebywających w budynku nawet na poddaszu. Warto też wspomnieć o tym, że nowoczesne konstrukcje i techniki montażu lekkich blaszanych pokryć dachowych doskonale zabezpieczają połać przed uszkodzeniem na skutek działania porywistych wiatrów, co również ogranicza zasadność wyboru cięższych dachówek betonowych czy ceramicznych.

Energooszczędne nowoczesne dachy, w które warto inwestować

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem energooszczędnego dachu blaszanego wydaje się dostępność wielu różnych systemów blaszanych pokryć dachowych oraz fachowych usług dekarskich oferowanych przez przedsiębiorców specjalizujących się w budowie dachów i montażu blaszanych pokryć dachowych.

Firmy wykonawcze natomiast doceniają systemowe pokrycia dachowe za dostęp do akcesoriów, obróbek oraz know-how na temat budowy i montażu pokryć dachowych. Dzięki temu są w stanie w stosunkowo krótkim czasie realizować więcej projektów niż w przypadku zastosowania pokryć z materiałów naturalnych i ceramicznych. Dodajmy, że prostszy, a przez to krótszy montaż blaszanego pokrycia dachowego to mniejszy koszt robocizny.

Ciężkie konstrukcje z materiałów ceramicznych

Nie każdy inwestor decyduje się na zastosowanie nowoczesnych blaszanych pokryć dachowych. Może to wynikać z preferencji albo warunków obowiązujących w miejscu realizacji inwestycji. W niektórych przypadkach zastosowanie blaszanych pokryć dachowych ograniczają także przepisy regulujące zarządzanie budynkami zabytkowymi. Warto też pamiętać, że w określonych warunkach atmosferycznych, tradycyjnie stosuje się cięższe odporne na korozję pokrycia naturalne lub ceramiczne. 

W przypadku takich inwestycji może być trudno znaleźć zamienniki dla pokryć tradycyjnych, chociaż producenci nowoczesnych blachodachówek stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki upodabniania blaszanych pokryć dachowych do dachów wykonanych z materiałów ceramicznych i naturalnych. Gdy chce się mimo wszystko zastosować ciężką ceramiczną lub betonową dachówkę, trzeba zaakceptować wyższe koszty. 

Więcej będzie kosztować cięższa konstrukcja dachu i obiektu, która będzie przenosić większe obciążenia. Więcej trzeba będzie zapłacić także za montaż wieloelementowych pokryć ceramicznych, który jest po prostu trudniejszy i bardziej czasochłonny. Zalety naturalnych ceramicznych pokryć cały czas przekonują wielu inwestorów, ale nie brakuje rozwiązań alternatywnych, które nie ustępują estetyką i trwałością.

Popularne rodzaje dachów i koszt ich wykonania – podsumowanie

Kalkulując koszty wykonania i eksploatacji, warto podkreślić, że dach – tak jak cały budynek – to inwestycja długoterminowa. Koszt wykonania dachu to ważny czynnik wpływający na ogólny koszt budowy, jednak trudno szukać tu istotnych oszczędności. Kluczem do bezproblemowej eksploatacji dachu w długim okresie oraz do utrzymania parametrów energooszczędności na oczekiwanym poziomie, jest przede wszystkim szeroko pojęta jakość. Wydaje się, że należy to rozumieć jako wypadkową:

  • dobrego projektu, dopasowanego do miejsca montażu; 
  • fachowego montażu; 
  • dobrych materiałów, w tym drewna, z którego wykonane są poszczególne elementy konstrukcji dachu; 
  • jakościowej izolacji termicznej;
  • dobrych trwałych pokryć dachowych;
  • akcesoriów stosowanych do montażu – np. taśm do folii i membran dachowych. 

Koszt fachowego wykonania dachu zwróci się w długim okresie. Pozwoli uniknąć kosztownych napraw i strat ciepła, które powodowałyby wzrost kosztów ogrzewania domu w okresie grzewczym. W ten sam sposób warto myśleć o materiałach stosowanych do budowy dachu. Zakup jakościowej termoizolacji i dobrych folii i membran to z pewnością krok w dobrym kierunku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl