Najlepsze sposoby na utrzymanie ciepła w domu 0
Najlepsze sposoby na utrzymanie ciepła w domu

Odpowiednia izolacja domu - między innymi ścian zewnętrznych, dachu i podłóg - pozwala uniknąć niepotrzebnych strat ciepła.

Istotną rolę odgrywa także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych.

 

Poznaj najlepsze sposoby na zatrzymanie ciepła w domu.

 

 

 

 

 

Przyczyny strat i sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

Komfort cieplny ma ogromny wpływ na jakość życia, jednak w wielu niewłaściwie izolowanych domach, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, trudno uzyskać pożądaną temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Straty ciepła mogą być związane między innymi z wadliwą konstrukcją domu, a także znajdującymi się w ościeżnicach okien i drzwi oraz na wieńcach stropowych mostkami termicznymi. Bywają również efektem obecności niechcianych luk przy łączeniach okien ze ścianami lub ścian fundamentowych z podłogą przy gruncie. Przyczyną strat może być również zbyt cienka lub niewłaściwie dobrana izolacja domu.  

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zatrzymać ciepło w domu, w pierwszej kolejności należy dokonać oceny stanu technicznego budynku. Dopiero na jej podstawie można określić, co zrobić, żeby w domu było cieplej. Konieczne może okazać się np. ocieplenie sufitu i dachu, a także izolacja ścian. Czasami, by mieć ciepły dom, wystarczy po prostu zwykłe uszczelnienie okien lub drzwi. Bywa jednak, że niezbędne będą dodatkowe prace remontowe.

 

sposoby na ocieplenie domu na poddaszu

 

Ciepły dom – ważna odpowiednia izolacja elementów przegród zewnętrznych  

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju materiały budowlane wykorzystywane do izolacji cieplnej, która ograniczy do minimum straty ciepła z budynku do otoczenia. Izolacja domu wykonana z ich użyciem utrzyma odpowiednią temperaturę wewnętrznych powierzchni przegród zewnętrznych, by nie doszło do ich zawilgocenia i w konsekwencji do rozwoju grzybów. Co najlepiej trzyma ciepło? Wśród materiałów ściennych najczęściej stosowany jest styropian, wełna mineralna (skuteczna wraz z odpowiednią wiatroizolacją), a także polistyren ekspandowany. Do uszczelniania okien i drzwi wykorzystywane są natomiast między innymi silikony, uszczelki oraz pianka poliuretanowa. W trakcie wykonywania wszelkiego rodzaju prac w tym zakresie bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne folie budowlane. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. 

 

ocieplenie sufitu i dachu w domu

Jak zatrzymać ciepło w domu – sufit i dach 

Najwięcej ciepła może uciekać przez niewłaściwie zaizolowane połacie dachu. Jak zatrzymać ciepło w domu i mieć jednocześnie niższe rachunki za ogrzewanie? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykonanie termoizolacji. W przypadku ocieplania sufitu oraz dachu ogromne znaczenie odgrywa wybór właściwego materiału, m.in. pod kątem grubości i jakości. Ważny jest także prawidłowy montaż. Co najlepiej trzyma ciepło? Termoizolację można wykonać między innymi specjalnym styropianem lub pianką PUR. Do ocieplania dachu nierzadko stosuje się również polistyren ekstrudowany lub specjalne maty termoizolacyjne na dach, które mogą z powodzeniem zastąpić wełnę mineralną. Zapewniają one skuteczną ochronę przed utratą ciepła z pomieszczeń, zwiększając tym samym energooszczędność budynku. 

 

Izolacja i ocieplenie ścian w domu

Izolacja ścian – co najlepiej trzyma ciepło?

Termomodernizacja budynku to krok we właściwym kierunku, jeśli zastanawiamy się, co zrobić, żeby było cieplej w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli konieczne będą prace związane z izolacją ścian, kluczowym etapem będzie optymalny dobór materiału izolacyjnego, między innymi pod kątem grubości i z uwzględnieniem rodzaju budulca, z jakiego wykonane zostały ściany budynku. Przed wyborem właściwego produktu  należy sprawdzić między innymi współczynnik przewodzenia ciepła λ, od którego uzależniona jest potrzebna grubość warstwy termoizolacyjnej. Izolacja o niższym λ zapewnia przegrodom niższy współczynnik przenikania ciepła U. Dzięki temu w okresie letnim wnętrze w mniejszym stopniu się nagrzewa, z kolei zimą nie traci ciepła. 

Co najlepiej trzyma ciepło? Dobrymi właściwościami termicznymi wyróżnia się styropian, który jest lekki i odporny na wilgoć. Izolacja domu z użyciem tego materiału może obejmować również fundamenty oraz podłogi. Ważna jest tutaj dbałość o jakość podłoża, na którym znajdzie się styropian – powinno ono być równe, suche i pozbawione zanieczyszczeń. Często stosuje się również wełnę mineralną, którą charakteryzuje wysoka sprężystość. Jest ona materiałem dźwiękochłonnym i niepalnym. Dodatkowa wiatroizolacja stosowana jest między innymi w budynkach o konstrukcji szkieletowej oraz w obiektach, które są ocieplane wełnami. Metoda ta wyróżnia się wysoką paroprzepuszczalnością, ponadto jej cechą charakterystyczną jest odporność na promieniowanie ultrafioletowe. 

 

Co zrobić, żeby było cieplej – uszczelnianie okien i drzwi 

Przez nieszczelne okna i drzwi z budynku może uciekać nawet 30% ciepła. Oznacza to, że w pomieszczeniach będzie nie tylko zimniej, ale również znacznie wzrosną koszty ogrzewania. Najtańszym i sprawdzonym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu jest uszczelnianie okien i drzwi. To efektywne rozwiązanie, które nie wymaga dużych nakładów pracy i nadmiernych kosztów. Aby zapewnić sobie ciepły dom, warto zadbać o staranne uszczelnienie wykrytych szczelin i szpar. Izolacja domu powinna objąć również staranne uszczelnianie drzwi wejściowych, a także drzwi prowadzących do wiatrołapu, piwnicy lub garażu oraz na strych. Dobre uszczelnianie okien i drzwi może bardzo korzystnie wpłynąć na rachunki za ogrzewanie.  

W przypadku okien może sprawdzić się zastosowanie uszczelek z gumy lub tworzywa, które przytwierdza się do wcześniej oczyszczonej wewnętrznej krawędzi ościeżnicy. Powstałe szczeliny można zabezpieczyć również silikonem, który doskonale wypełnia otwory między szybą a ramą. Dobrze sprawdzi się także pianka poliuretanowa, którą dokładnie wypełnia się szpary znajdujące się pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Jej dodatkową zaletą jest znakomita izolacja akustyczna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl