Kominek z odpływem kondensatu
Montaż kanału wentylacyjnego wymaga zastosowania odpowiedniego zakończenia w formie kominka wentylacyjnego. Kominek dobiera się do parametrów przewodu wentylacyjnego. W sprzedaży dostępne są kominki z odpływem kondensatu, które są dostosowane do przewodów wentylacyjnych o różnej przepustowości. Aby dobrać odpowiedni kominek do przewodu wentylacyjnego, należy wybrać model o określonej średnicy. Ważne jest też wyposażenie dodatkowe tego elementu.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Wybierając kominek wentylacyjny, warto zastanowić się nad tym, jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci gromadzonej na zakończeniu przewodu wentylacyjnego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a powietrzem odprowadzanym przewodem wentylacyjnym jest znacząca. Spływający kondensat może okazać się uciążliwy – z pewnością będzie powodować wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniu i zawilgocenie wrażliwych elementów wyposażenia i konstrukcji. Jednym z lepszych i częściej wybieranych rozwiązań, które zapobiegają narastaniu problemu z wilgocią, są wentylacyjne kominki z odpływem kondensatu.
Jak odprowadzić kondensat pary wodnej, który wykroplił się na zakończeniu przewodu wentylacyjnego?
Odprowadzenie kondensatu, który zgromadził się na zakończeniu przewodu wentylacyjnego, może wydawać się skomplikowane. W końcu kominki montuje się pionowo, a przewody wentylacyjne przyłącza w różnych płaszczyznach. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka z odpływem kondensatu – to model wyposażony w specjalny skraplacz, do którego odpływa kondensat. Odpływ kondensatu to dodatkowy element montowany pod kominkiem. Składa się z kompletu uszczelniającego i skraplacza. Zadaniem kompletu uszczelniającego jest uniemożliwienie wniknięcia zgromadzonego kondensatu do przewodu wentylacyjnego.
Skraplacz pochłania kondensat. W zależności od wydajności danego przewodu wentylacyjnego i warunków jego pracy można zastosować sam skraplacz, który umożliwia odparowanie zebranego kondensatu, gdy warunki na to pozwalają. W przypadku przewodów wentylacyjnych o dużej przepustowości, które generują więcej kondensatu, niż jest w stanie pochłonąć standardowy skraplacz, lepiej zastosować kominek z odpływem kondensatu. Odpływ kondensatu to dodatkowy przewód odprowadzający nadmiar cieczy ze skraplacza do otoczenia. Przewód odpływu montuje się pod pokryciem tak, aby wyprowadzić odpływ w miejscu, w którym odprowadzany kondensat nie będzie powodował wzrostu wilgotności we wnętrzu.
Kominek z odpływem kondensatu na każdy rodzaj dachu i pokrycia
Kominki z odpływem kondensatu to jeden z częściej wybieranych rodzajów kominków wentylacyjnych. Są one podstawowym elementem wyposażenia zaawansowanych instalacji, w których stosuje się wentylatory do wymuszania obiegu powietrza w układzie. Co ważne, dostępne są także kominki z odpływem kondensatu, które są zintegrowane z niewielkim wentylatorem, który zapewnia oczekiwaną wydajność wymiany powietrza. Zastosowanie wentylatora w kominku wentylacyjnym umożliwia m.in. zastosowanie skraplacza z odpływem kondensatu. W sprzedaży dostępne są kominki z odpływem kondensatu przystosowane do montażu na każdym rodzaju dachu, niezależnie od kąta nachylenia czy zastosowanego pokrycia. Kominek z odpływem kondensatu można zamontować na dachu płaskim i spadzistym. Dostępne są też akcesoria montażowe, takie jak przejścia i montażowe rury kątowe, które umożliwiają montaż kominków z odpływem kondensatu na różnych typach pokryć dachowych. Kominki z odpływem kondensatu można bezpiecznie zamontować na pokryciach z materiałów naturalnych, blachodachówkach oraz na różnego rodzaju pokryciach bitumicznych.