Kominek wentylacyjny na dach – co kupić, jakie są możliwości? 0
Kominek wentylacyjny na dach – co kupić, jakie są możliwości?

Kominek wentylacyjny na dach – Kompleksowy poradnik kupna kominka

Montaż kominka wentylacyjnego na dachu to spore ułatwienie, które pozwala swobodnie projektować i prowadzić przewody wentylacyjne w nowych i modernizowanych budynkach. nasze kominki wentylacyjne są oferowane w kompletnych zestawach montażowych dopasowanych do rodzaju pokrycia, na którym będą instalowane. Wystarczy wybrać dobry model i postępować zgodnie z instrukcją, aby już po chwili cieszyć się estetycznym, szczelnym i w pełni funkcjonalnym kominkiem wentylacyjnym na swoim dachu.

Kominek na dach – budowa i rodzaje

Planując montaż dodatkowych przewodów wentylacyjnych, trzeba dobrać odpowiednie kominki, które pozwolą skutecznie odprowadzić zużyte powietrze i nadmiar wilgoci na zewnątrz. W naszym sklepie oferujemy doskonałe systemowe kominki wentylacyjne Wirplast (kliknij, aby zobaczyć), które sprawdzą się na większości dachów. 

  • Szukając kominka, warto zastanowić się, czy w danym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zwykły tani kominek, czy lepiej zdecydować się na wariant izolowany lub z odpływem kondensatu (na zdjęciu poniżej, kliknij aby wejśc w szczegóły).

kominek wentylacyjny na dach

  • Mając na uwadze tempo wymiany powietrza, można rozważyć zastosowanie kominka wentylacyjnego z nasadą wyposażoną w mechaniczny wentylator lub bez dodatkowego urządzenia generującego ciąg niezależnie od warunków zewnętrznych. 

Jak dobrać kominek na dach?

  1. Wybierz model z odpowiednim przejściem kominowym dopasowanym do rodzaju pokrycia zastosowanego na twoim dachu.

  2. Dobierz system umożliwiający przejście przez dach w optymalny sposób – oferujemy kominki pozwalające na prowadzenie przewodu prostopadle do połaci dachu lub pionowo niezależnie od kąta jej nachylenia.

  3. Dobierz kominek o średnicy dopasowanej do przewodu wentylacyjnego.

  4. Zastanów się, czy wystarczy prosty kominek nieizolowany. W niektórych przypadkach lepiej zainwestować w model z izolacją, a nawet z odprowadzeniem kondensatu.

  5. Rozważ montaż kominka wentylacyjnego z nasadą wyposażoną w wentylator – w razie problemu z doborem odpowiedniego modelu skontaktuj się z fachowcem z naszej firmy.

Dlaczego komin wentylacyjny jest mokry?

Wymiana ciepłego ogrzanego powietrza o sporej wilgotności w okresie, w którym na zewnątrz panuje niska temperatura, może powodować skraplania się kondensatu w części komina wystającej ponad dach. W takim przypadku kominek wentylacyjny może stać się mokry. Wilgoć w jego wnętrzu będzie przenikać wnętrz, izolacji i elementów konstrukcyjnych, co powoduje wiele niekorzystnych zjawisk, które z czasem stają się coraz uciążliwsze i mogą mieć wpływ na zdrowie i formę psychofizyczną osób korzystających z pomieszczeń.

Dlatego tam, gdzie problem z kondensatem jest sporym zagrożeniem, warto stosować kominki wentylacyjne 125mm lub kominki wentylacyjne 150mm (kliknij w link, aby zobaczyć ofertę) z warstwą izolacji lub modele z modułem umożliwiającym odprowadzenia wilgoci na zewnątrz.

Czy ocieplać komin nad dachem?

W niektórych przypadkach ocieplenie komina ponad dachem jest koniecznością. Ocieplić trzeba kominy dymowe, a niekiedy też wentylacyjne. Wszystko zależy od przeznaczenia i sposobu użytkowania budynku i pomieszczeń w nim wydzielonych. Ocieplenie kominków wentylacyjnych ma na celu zapobieganie zawilgoceniu przewodów wentylacyjnych oraz termoizolacji i elementów konstrukcyjnych. 

W przypadku pomieszczeń użytkowanych zimą, w których panuje podwyższony poziom wilgotności, warto więc rozważyć montaż izolowanego kominka wentylacyjnego (kliknij na zdjęcie poniżej, aby zobaczyć szczegóły) lub modelu z odpływem kondensatu – wybór odpowiedniego wariantu wyeliminuje konieczność ocieplenia komina ponad dachem lub modernizacja kominka dachowego w przyszłości.

izolowany kominek wentylacyjny

Czemu z kominka na dachu nie leci dym?

Niektórzy, widząc kominek, z którego nie leci dym, zastanawiają się, czemu służy taki element wyposażenia zamontowany na dachu. Większości komin kojarzy się z kłębami dymu, które świadczą o tym, że dany budynek jest zamieszkany i ogrzewany. 

Nie wszyscy użytkownicy budynków i znajdujących się w nich pomieszczeń pamiętają o tym, że jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jest również wentylacja, której przewody wyprowadza się zazwyczaj ponad dach i zabezpiecza odpowiednio dobranym kominkiem wentylacyjnym, z którego siłą rzeczy nie leci dym. 

Jeżeli w twoich pomieszczeniach jest problem z wilgocią i wymianą powietrza, to sygnał, że warto rozważyć montaż dodatkowych przewodów wentylacyjnych. Aby inwestycję zrealizować szybko i bez zbędnych prac konstrukcyjnych, warto sięgnąć po oferowane w naszym sklepie kominki wentylacyjne.

Ile kosztuje montaż kominka wentylacyjnego

Cena montażu kominka wentylacyjnego na pokryciu zależy od warunków w miejscu montażu i dostępności fachowej usługi tego typu w regionie, w którym ma zostać wykonany. Montaż jednego kominka nie wydaje się zadaniem trudnym, tym bardziej że w oferowanych przez nas zestawach dostępne są praktycznie wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania takiego zadania. Warto jednak pamiętać, że jak wszystkie prace na wysokości, tak i montaż kominka wentylacyjnego wymaga doświadczenia i odpowiedniego zabezpieczenia osób przy nim pracujących, co może mieć spory wpływ na cenę takiej usługi.

Inwestorzy planujący montaż dodatkowych kominków często zastanawiają się nad różnymi kwestiami technicznymi. W wielu rozmowach z fachowcami padają pytania typu:

  • Gdzie można zamontować kominek wentylacyjny?

  • Jak wysoko zamontować kominek wentylacyjny?

  • Ile kominków można zamontować na dachu?

  • Jakie podłączyć komin wentylacyjny?

dach z kominkiem wentylacyjnym

Więcej na ten temat piszemy poniżej. W razie problemu z doborem odpowiedniego kominka wentylacyjnego można skorzystać też z konsultacji z naszym działem sprzedaży.

Akcesoria do montażu kominka wentylacyjnego

Kominki wentylacyjne można montować bezpośrednio na dachu w miejscu, w którym wyprowadzony jest przewód wentylacyjny. Modele do takiego zastosowania są dostarczane w kompletnych zestawach: 

  • z uszczelnieniem przejścia dachowego, 

  • dopasowanym do geometrii pokrycia przejściem dachowym, 

  • rurą montażową oraz 

  • wybraną nasadą kominową. 

Same nasady kominowe można montować też na czapach wentylacyjnych kominów murowanych

Gdzie montuje się kominki wentylacyjne

Jak już wspomnieliśmy, kominki wentylacyjne montuje się na dachu w miejscu, które umożliwia wyprowadzenie przewodu wentylacyjnego. Zazwyczaj chodzi o wyprowadzenie przewodu bez nadmiernego jego przedłużania. 

W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane kominki wentylacyjne o budowie dopasowanej do sposobu, w jaki prowadzony jest przewód wentylacyjny. Budowa kominków umożliwia przejście przez dach:

  • pionowo niezależnie od kąta nachylenia dachu lub 

  • prostopadle do połaci dachu.

Ile kominków powinno być na dachu?

Ilość Kominków na dachu zależy od założeń dotyczących wydajności wymiany powietrza. W większości pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych wystarczy jeden dobry kominek na pomieszczenia. W pomieszczeniach o wyjątkowo dużej powierzchni, wysokiej wilgotności itp. konieczne może okazać zmontowanie więcej niż jednego kominka na pomieszczenia. 

Jak wysoko powinien być zamontowany kominek na dachu?

Wysokość montażu kominka wentylacyjnego nie ma większego znaczenia. Jednak w niektórych przypadkach montaż w niższych rejonach dachu może powodować negatywny skutek w postaci generowania ciągu wstecznego. W takich przypadkach warto rozważyć montaż kominków wentylacyjnych z odpowiednim wentylatorem mechanicznym, który zapewnia siłę ciągu o właściwej mocy. 

W przypadku problemu z ciągiem stosuje się kominki z wentylatorem

Przypomnijmy raz jeszcze, że montaż kominków wentylacyjnych z wentylatorem rekomenduje się, podczas montażu przewodów wentylacji mechanicznej do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach sanitarnych. Wysokość kominków wentylacyjnych oferowanych w naszym sklepie jest dobrana tak, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza na każdym rodzaju dachu. 

Jakie rury do montażu komina wentylacyjnego?

Do montażu kominków wentylacyjnych stosuje się odpowiednio dobrane elastyczne rury przyłączeniowe (kliknij aby zobaczyć szczegóły). W naszym sklepie oferujemy kominki wentylacyjne do przewodów wentylacyjnych o średnicy 125 i 150 mm, odpowiednia rura montażowa z redukcją jest dostarczana w komplecie z kominkiem. Jednak w razie potrzeby można też zamówić dodatkowy odcinek rury do montażu kominka i połączenia go z przewodem wentylacyjnym. Kupując rurę do montażu, należy pamiętać o doborze odpowiedniej redukcji. 

Rury montażowe dostępne z kilkoma rodzajami redukcji różniącymi się średnicą. W przypadku kominków 125 można zastosować rury montażowe z redukcją umożliwiającą podłączenia do przewodów o średnicy 110, 125 i 150 mm. Do kominków 150 można zamówić dodatkowe rury montażowe z redukcjami na przewody wentylacyjne 160, 150 i 125 mm. W razie problemu z doborem odpowiedniej rury montażowej można skonsultować się z naszym działem sprzedaży.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl