TOP 5 sposobów na to, jak odstraszyć ptaki z dachu 0
TOP 5 sposobów na to, jak odstraszyć ptaki z dachu

TOP 5 sposobów na to, jak odstraszyć ptaki z dachu

Ptaki na dachu mogą okazać się powodem wielu problemów technicznych i dyskomfortu osób korzystających z budynku i infrastruktury wokół niego. Duża powierzchnia i krawędzie architektoniczne są dla ptactwa schronieniem oraz idealnym miejscem do odpoczynku. Niestety odstraszenie skrzydlatych intruzów z dachu i spod niego to spore wyzwanie. Prezentujemy kilka sposobów oraz proponujemy proste i sprawdzone akcesoria, które w takim przypadku mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Jak odstraszyć ptaki spod dachu? 

Kilka prostych akcesoriów skutecznie zniechęci ptaki do rezydowania w miejscach, które które chcemy przed nimi uchronić. Najpopularniejsze rozwiązania obejmują:

 1. Montaż kolcówsą elastyczne, więc nie ranią zwierząt, ale skutecznie utrudniają przysiadanie na dachu, pod nim lub na parapecie.

kolce przeciw ptakom, które nie ranią zwierząt

2. Montaż siatek, czyli popularnych wróblówek – to zabezpieczenie otworów technologicznych i wentylacyjnych. Dzięki zwykłym siatkom typu wróblówka ptaki nie dostaną się do otworów wentylacyjnych czy pod połać dachu.

Siatka na ptaki pod dach zabepieczająca

3. Grzebień okapu z kratką wentylacyjną 1mb – tam, gdzie montaż kolców nie jest możliwy, można zabezpieczyć dach grzebieniem okapu montowanym nad powierzchnią dachu. To rozwiązanie stosuje się, aby znacząco ograniczyć dostęp dla ptactwa i gryzoni, a także przed wnikiem pod pokrycie liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń.

Grzebień okapu z kratką wentylacyjną 1mb

4. Mechaniczne urządzenia odstraszające – to alternatywa dla siatek, żyłek i innych elementów ograniczających dostęp do powierzchni, na której mogłyby przysiąść ptaki. Są wyposażone w długie elastyczne ramiona, które poruszają się pod wpływem wiatru i ciężaru ptaków próbujących na nich przysiadać. Niektóre konstrukcje mogą się obracać. Chociaż są dla ptaków w pełni bezpieczne, to skutecznie imitują zagrożenie, które skłania je do szukania lepszego miejsca.

5. Urządzenia emitujące odgłosy odstraszające ptactwo oraz środki chemiczne – to rozwiązanie, które często okazuje się skuteczne, ale może być też powodem dyskomfortu dla użytkowników budynku czy lokalu. Wymagają też intensywnej obsługi technicznej (wymiana baterii, uzupełnianie środków chemicznych).

Sposoby na ptaki pod dachem

Sporym problemem okazuje się nie tylko przysiadanie ptaków na dachu, ale też we wnękach, na krawędziach architektonicznych oraz pod dachem. Odchody ptaków mogą powodować przyspieszoną degradację elewacji i elementów konstrukcyjnych. Ptaki, które znajdą schronienie pod połacią dachu, mogą powodować uszkodzenie membran i izolacji, wnikanie wilgoci, pogorszenie wentylacji i przyspieszenie biokorozji elementów konstrukcyjnych. 

Aby temu zapobiec, należy stosować zabezpieczenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem okazują się siatki okapowe typu wróblówka, które pozwalają zabezpieczyć otwarte przestrzenie przed dostępem ptaków. Warto rozważyć też montaż dodatkowych elementów, takich jak grzebienie okapowe z kratką wentylacyjną. Grzebień skutecznie odstraszy ptaki próbujące przysiąść na krawędzi okapu. Na krawędziach i elementach znajdujących się pod dachem można natomiast zamontować kolce, które zabezpieczą te powierzchnie przed ptakami.

Sposoby na ptaki pod dachem

Jak odstraszyć gołębie z dachu?

Gołębie na dachu czy balkonie są uciążliwym „współlokatorem”. Aby zabezpieczyć elementy architektoniczne przed siadaniem gołębi, trzeba zastosować tradycyjne kolce przeciw ptakom Corobird, warto też rozważyć montaż grzebieni okapowych, które doskonale zabezpieczają przed ptakami okapy naszych dachów. Tam, gdzie akcesoria tego typu się nie sprawdzają, trzeba zastosować siatki lub urządzenia mechaniczne, o których piszemy powyżej. Warto pamiętać również o tym, że poruszające się na wietrze skrawki materiału, tasiemki, kolorowe wiatraczki lub inne akcesoria tego typu będą zwracać uwagę ptaków, które postrzegają je jako coś niebezpiecznego, jeszcze zanim podejmą próbę lądowania. To stary domowy sposób na odstraszenie gołębi.

Odstraszanie gołębi z dachu

Jak odstraszyć sroki?

Skrzeczenie srok jest nieprzyjemne dla ucha, a same ptaki okryte są złą sławą. Przesądni wierzą, że sroka zwiastuje choroby lub śmierć w rodzinie. Przylgnęła do niej również łatka złodziejki i pogromczyni piskląt innych gatunków. Choć badania naukowe udowodniły że większość opinii na temat tego czarno-białego ptaka to mity, nie chcemy ich w swoim otoczeniu. Aby odstraszyć sroki, można po prostu zamontować kolce przeciw ptakom Corobird oraz grzebienie okapowe, które uniemożliwiają ptakom przysiadanie na krawędziach dachu. W miejscach, w których nie da się zamontować kolców ani grzebieni, można zastosować siatki lub żyłki z lśniącymi lub kolorowymi skrawkami materiału czy z folii aluminiowej. Wiele osób słyszało, że sroki interesują się lśniącymi rzucającymi się w oczy przedmiotami. Okazuje się, że nie do końca. Są one interpretowane przez sroki jako potencjalne niebezpieczeństwo i zastosowanie takich elementów, jako dodatku do kolców, żyłek czy innych przedmiotów mających odstraszyć sroki, powoduje wzrost ich skuteczności. Dzięki nim bariera będzie widoczna dla srok z daleka, co ograniczy próby ich przysiadania na balkonie, parapecie czy balustradzie.

Sroka na dachu sposoby na odstraszanie

Jak pozbyć się szpaków z dachu?

Zwiastującego wiosnę śpiewu szpaka znajdującego pod ścisłą ochroną miło jest posłuchać podczas spaceru w lesie lub parku. Szpak na zaludnionych terenach to jednak dla wielu nieproszony gość, szczególnie nielubiany przez sadowników uprawiających czereśnie. Szpaków nie tolerujemy także jako mieszkańców dachu, pod którym wiją gniazda. Jak je zniechęcić do zamieszkania na osiedlach ludzkich? Szpaki raczej nie reagują na tradycyjne strachy na wróble. W niektórych przypadkach skuteczne okazują się głośne dźwięki, ale mogą one okazać się uciążliwe także dla osób korzystających z budynku i otoczenia. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się blokada miejsc, w których szpaki mogłyby przysiąść. Do tego celu stosuje się proste i skuteczne grzebienie okapowe Corokap do montażu na krawędzi okapu dachu. Sprawdzą się też kolce przeciw ptakom Corobird, które można zamontować na krawędziach, na których przysiadają ptaki. Jeżeli rozwiązania tego typu okazują się niewystarczające, warto zastosować siatki lub wspomniane wyżej odstraszacze mechaniczne.

Szpaki na dachu

Jak zrobić odstraszacz ptaków – elementy konstrukcji

Trzeba pamiętać, że urządzenie do zamontowania na dachu musi być bezpieczne zarówno dla ptactwa, jak i osób postronnych, dlatego po zakupie gotowego rozwiązania trzeba jeszcze odpowiednio je zainstalować. Przypomnijmy, że jednym z lepszych rozwiązań, które pozwalają odstraszyć ptaki z dachu, spod okapu, elewacji czy innych miejsc, w których mają dobre warunki do przysiadania i szukania schronienia, jest montaż kolców i siatek.

Proste i sprawdzone kolce przeciw ptakom Corobird, grzebienie okapu z kratką wentylacyjną Corokap oraz siatki okapowe typu wróblówka to najczęściej stosowane akcesoria do odstraszania ptaków przysiadających na dachach. W trudnych warunkach warto wypróbować dostępne odstraszacze mechaniczne, które dodatkowo poruszają się na wietrze lub pod wpływem obciążenia przez lądujące ptactwo, co skutecznie odstrasza szpaki, gołębie czy sroki z dachów o większej powierzchni, na których nie da się zamontować zwykłych kolców.

Wiele mówi się także o środkach chemicznych i urządzeniach emitujących odgłosy odstraszające ptactwo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zestaw emitujący dźwięki odstraszające może okazać się zbyt uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, a środki chemiczne wymagają częstego uzupełniania, co również powoduje wzrost zaangażowania osób odpowiedzialnych za utrzymanie dachu w dobrym stanie technicznym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl