Ile kosztuje ocieplenie domu w 2023 roku?
To kolejny okres grzewczy, w którym jakość ocieplenia wydaje się ratować domowe budżety przed niekontrolowanym wzrostem wydatków na ogrzewanie. Czy koszty grzania unormują się w najbliższym czasie? Czy można liczyć na obniżenie cen paliw i ciepła? Trudno powiedzieć, ale jak widać, można zadbać o to, aby zużywać mniej energii na ogrzewanie domów i lepiej ją wykorzystać. Kluczem do obniżenia wydatków na ogrzewanie w kolejnych sezonach grzewczych, jest zainwestowanie w odpowiednie ocieplenie budynku. Jak kształtują się w tej chwili ceny ocieplenia popularnym styropianem? Ile trzeba wydać na ocieplenie w 2023, aby przygotować się na kolejny sezon grzewczy?
Koszt ocieplenia domu 2023, jak kształtują się ceny?
Ceny ocieplenia styropianem wydają się cały czas atrakcyjne, szczególnie w porównaniu z kosztami ogrzewania, jakie generuje ogrzewanie źle docieplonych lub nieocieplonych budynków. Wzrost cen ogrzewania i coraz wyższe rachunki, powodują, że zainteresowanie ocieplaniem i docieplaniem domów rośnie.
Fakt ten oczywiście znajduje odzwierciedlenie w cenach i dostępności materiałów ociepleniowych i usług z nich związanych. Nikt nie ma już złudzeń, że rynkowe ceny paliw wrócą do poziomu sprzed okresu gwałtownego wzrostu. Trudno też liczyć na nowe ekonomiczniejsze rozwiązania w tym zakresie. Trzeba więc koncentrować się na ograniczaniu zużycia paliwa i zatrzymywaniu produkowanego ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach.
-
Koszt robocizny za m2 – kalendarze dobrych fachowców wypełniają się kolejnymi zleceniami bardzo szybko. Cena usługi też rośnie, co można tłumaczyć ogólnym wzrostem cen, spadkiem siły nabywczej pieniądza, wzrostem rachunków za ogrzewanie i rosnącym popytem na ocieplanie i docieplanie budynków. Ile kosztuje robocizna, jeśli chodzi o ocieplanie styropianem? Wszystko zależy od wielkości domu. Warto jednak zauważyć, że wygląda na to, że fachowcy niechętnie angażują się w zlecenia o mniejszej wartości. Wolą koncentrować się na większych projektach, co powoduje zjawisko niekontrolowanego wzrostu cen mniejszych projektów.
-
Cena styropianu i materiałów oraz akcesoriów montażowych – jak wszystko styropian oraz materiały do jego montażu drożeją, ale popyt i konkurencja wydają się nieco hamować to zjawisko. Dzięki temu cały czas można nabyć dobrej jakości styropian, kleje, siatki i tynki w atrakcyjnej cenie. Szukając materiałów do montażu ocieplenia, warto sprawdzić ceny w naszym sklepie.
Ile kosztuje docieplanie budynków 2023?
Lepsze ocieplenie to niższe koszty ogrzewania domu czy mieszkania. Ocieplenie styropianem to jedna z popularniejszych i prostszych technik, która pozwala poprawić też wygląd budynku. Montaż styropianu wiąże się z koniecznością ułożenia nowej warstwy wykończeniowej. Współczesne tynki i kleje do elewacji (kliknij, aby zobaczyć ofertę i ceny) mają wiele dodatkowych zalet, co sprawia, że docieplenie budynku przynosi jeszcze więcej korzyści i podnosi atrakcyjność oraz wartość nieruchomości.
Dodatkowe zalety ocieplenia budynku styropianem
Jako ważniejsze dodatkowe korzyści płynące z docieplenia budynku styropianem warto wymienić:
-
wzmocnienie struktury elewacji,
-
zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci,
-
zabezpieczenie przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne,
-
osłonę konstrukcji przed zanieczyszczeniami i działaniem mikroorganizmów, których rozwój mógłby przyspieszyć degradację konstrukcji ścian, elewacji i samego budynku.
Ocieplenie domu styropianem: cena za 1 m2 w 2023 – co uwzględnić w kosztorysie?
Cena ocieplenia domu styropianem zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się powierzchnię ocieplanych elewacji i warunki w miejscu montażu. Uniwersalny kosztorys powinien zawierać kilka niezbędnych pozycji, ale w niektórych przypadkach może okazać się, że realizacja prac będzie wymagać uwzględnienia dodatkowych czynników.
-
Cena robocizny za m2 – to jeden z ważniejszych elementów. Wpływ na to ile kosztuje klejenie styropianu i wykańczanie elewacji może mieć wielkość domu, termin realizacji prac ociepleniowych oraz warunki w miejscu montażu.
-
Styropian ociepleniowy – jednym z popularniejszych rodzajów styropianu, który wybiera się do ocieplania elewacji, jest styropian grubości ok. 10 cm. Cena takiego styropianu zależnie od producenta i parametrów oscyluje w okolicy 10 zł/m2.
-
Klej do styropianu – klejenie styropianu może wymagać odpowiedniego przygotowania powierzchni. Dobry klej do styropianu (kliknij, aby zobaczyć ofertę) to koszt niespełna 40 złotych za 25-kilogramowe opakowanie.
-
Podtynkowe siatki elewacyjne (kliknij, aby zobaczyć ofertę) – ułożenie nowej warstwy wykończeniowej na ocieplonej elewacji wymaga zastosowania dobrze dobranych akcesoriów, w tym podtynkowych siatek elewacyjnych, które wzmacniają strukturę gotowej elewacji i ułatwiają układanie tynków wykończeniowych. Podtynkowa siatka elewacyjna to wydatek około 200–250 złotych za rolkę o powierzchni 50 m2. Szukając siatek elewacyjnych w promocyjnej cenie, warto sprawdzić ofertę naszego sklepu i zwrócić uwagę na elewacyjną siatkę podtynkową rednet (kliknij w link aby zobaczyć ofertę)
-
Tynki elewacyjne – ułożenie nowych tynków elewacyjnych na warstwie ocieplenia wieńczy prace przy dociepleniu budynku styropianem. Szacując koszt takiej inwestycji, trzeba więc uwzględnić ceny dobrych zapraw gruntujących oraz tynków. Dobry podkład można kupić za około 250 złotych za wiadro o wadze 25 kg. W podobnych cenach są dostępne również tynki silikonowe i akrylowe.
-
Akcesoria montażowe i wykończeniowe – koszt ocieplenia powinien uwzględniać też różnego rodzaju akcesoria, np. nowe parapety i inne narzędzia do obróbki.
-
Mata termoizolacyjna (kliknij w obrazek, aby zobaczyć ofertę), która działa przeciw niekontrolowanej utracie ciepła w pomieszczeniach.
Elewacja cena za m2 robocizna 2023
Na rynku można znaleźć wiele ofert na ocieplenie elewacji styropianem. Ceny różnią się zależnie od przyjętych założeń i użytych materiałów. Koszt ocieplenia z robocizną na przełomie lat 2022/2023 zazwyczaj nie przekraczał 300 zł/m2.
Jak wynika z informacji udzielanych nam przez inwestorów kupujących materiały ociepleniowe w naszym sklepie, cały czas koszt realizacji udaje się utrzymać na podobnym poziomie, ale wygląda na to, że może to zmienić się w ciągu najbliższych miesięcy. Kiedy przystąpić więc do ocieplenia domu? Jaki moment na wykonanie termomodernizacji tego typu jest najlepszy?
Wygląda na to, że obecnie wybierając wysokiej jakości materiały, inwestycje tego typu można realizować niemal przez cały rok.
Nowoczesne kleje, zaprawy gruntujące i tynki mogą być aplikowane w szerokim zakresie temperatur, co pozwala na montaż ocieplenia późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, wtedy, kiedy docieplenie budynku styropianem może od razu przynieść wymierne korzyści.
Nie ma co zwlekać z decyzją o ociepleniu budynku, ale trzeba pamiętać o tym, żeby przygotować odpowiedni budżet, który pozwoli zrealizować inwestycję od początku do końca. Ważna jest też dostępność usług świadczonych przez fachowców z branży termomodernizacyjnej. Jak wspomnieliśmy na początku tego tekstu, zainteresowanie ociepleniem domu styropianem nie słabnie.
Fachowcy nie narzekają na brak klientów, a nowi inwestorzy dość szybko zapisują się na kolejne terminy. Jednocześnie wydaje się, że ceny materiałów ustabilizowały się na stałym poziomie, ale można spodziewać się wzrostu cen w przyszłości. W przypadku odległych terminów realizacji można rozważyć zakup materiałów, aby rozłożyć koszty inwestycji w czasie i zabezpieczyć się przed niekorzystną zmianą cen w przyszłości.