Remont lub wymiana dachu w 2022 r. – co powinien zawierać kosztorys? 0
Remont lub wymiana dachu w 2022 r. – co powinien zawierać kosztorys?

Planowanie wymiany pokrycia dachowego dobrze jest rozpocząć od przygotowania kompleksowego kosztorysu. Powinien on zawierać ceny materiałów i elementów potrzebnych do zrealizowania wszystkich przewidzianych prac – w tym pokrycia dachowego, membran i materiałów izolacyjnych, systemu rynnowego oraz akcesoriów montażowych, takich jak obróbki, wkręty czy taśmy izolacyjne. Nie można także zapomnieć o wycenie realizacji prac przygotowawczych, takich jak demontaż starego pokrycia i ewentualne modyfikacje konstrukcji dachu. Warto też pamiętać o stronie formalnej. Remont bez ingerencji w więźbę, a więc kształt i funkcjonalność budynku, można zrealizować bez zgłoszenia. W przypadku wymiany pokrycia z modyfikacją konstrukcji dachu konieczne może okazać się zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Jak obliczyć koszt remontu dachu?

Przygotowanie kosztorysu wymiany dachu wymaga wiedzy na temat: 

  • rodzaju naprawianego dachu, 
  • stanu technicznego jego konstrukcji i deskowania, 
  • oczekiwanych parametrów w zakresie efektywności energetycznej,
  • wybranego rodzaju pokrycia dachowego,
  • lokalnych warunków wpływających na koszt wykonania usługi – w tym cen robocizny.

Są to jednocześnie czynniki wpływające na całkowitą cenę remontu. Ponieważ jest ich tak wiele, trudno podać uniwersalny koszt wymiany dachu. Wycena robocizny i materiałów w dużym stopniu zależy od zakresu realizowanych prac. Tak duża liczba zmiennych sprawia, że czasami inwestor wymieniający pokrycie na dużym dachu o skomplikowanej konstrukcji może – w przeliczeniu na metr kwadratowy – zapłacić mniej niż osoba naprawiająca lub wymieniająca prosty dach o stosunkowo niedużej powierzchni.

Co powinien zawierać kosztorys wymiany dachu?

Kosztorys wymiany dachu powinien zawierać zestawienie wszystkich elementów i etapów prac, jakie będą konieczne do zrealizowania projektu. W przypadku remontu czy wymiany dachu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • ocenę stanu technicznego konstrukcji dachu,
  • demontaż oraz utylizację starego pokrycia dachowego i elementów izolacji,
  • naprawę lub modyfikację konstrukcji i deskowania, o ile jest to konieczne,
  • montaż pokrycia dachowego, izolacji i warstwy wykończeniowej w domach z poddaszem użytkowym.

Jeśli zastanawiasz się, ile wyniesie koszt wymiany dachu o powierzchni 100m2, sprawdź, jakie są standardowe ceny robocizny w Twojej lokalizacji. Takie usługi jak ocena stanu technicznego, demontaż starego pokrycia i naprawa lub modyfikacja konstrukcji dachu to zadania, które fachowcy wyceniają w różny sposób. Całkowita cena robocizny podawana jest zazwyczaj dopiero po uwzględnieniu wszystkich wskazanych wyżej etapów.

 

remont dachu koszty

Rodzaje dachów spadowych

Wśród polskich architektów bardzo dużą popularnością cieszą się proste dachy dwuspadowe i jednospadowe. Często można jednak natknąć się także na:

  • dwuspadowe dachy z wykuszami,
  • dachy kopertowe z wykuszami lub proste,
  • dachy w kształcie litery L.

Koszt wymiany dachu w dużej mierze zależy właśnie od jego kształtu i stopnia skomplikowania konstrukcji – w tym liczby elementów takich jak wykusze, kosze itp. Cena wymiany stumetrowego prostego dachu dwuspadowego będzie znacznie niższa od ceny wymiany dachu kopertowego z dwoma wykuszami, nawet jeśli ma on taką samą powierzchnię. Warto także dodać, że na koszt remontu czy wymiany dachu wpływa też rodzaj wybranych pokryć oraz oczekiwania co do efektywności energetycznej dachu – szczególnie w przypadku dachów spadzistych w domach z poddaszem użytkowym.

Rodzaje pokryć dachowych i konstrukcja dachu

Rodzaj pokrycia wpływa na wybór elementów konstrukcyjnych i akcesoriów montażowych. Ciężkie pokrycia z materiałów ceramicznych wymagają zastosowania konstrukcji dachu i deskowania o odpowiedniej nośności, co pociąga za sobą większe koszty. Zaletą pokryć z blachodachówek jest niższy koszt deskowania i akcesoriów montażowych – w tym wkrętów mocujących. Przed przygotowaniem kosztorysu naprawy lub wymiany pokrycia dachowego, trzeba sprawdzić stan konstrukcji dachu i deskowania. Jeżeli są one w dobrym stanie, można je zachować, co znacznie ograniczy koszt remontu. Dostosowanie konstrukcji dachu to ważny etap prac w projektach, których elementem jest przebudowa lub modernizacja domu. Przykładem takiego remontu jest np. budowa dodatkowych wykuszy lub zmiana konstrukcji czy kąta nachylenia dachu.

dach do remontu wycena

Od czego zależy efektywność energetyczna dachu?

Remont lub wymiana dachu to doskonały moment na poprawienie efektywności energetycznej dachu. By tego dokonać, dobrze jest zwrócić większą uwagę na elementy, które umożliwiają uzyskanie lepszych parametrów. Współczynnik przewodzenia, przenikania i opór cieplny można poprawić, stosując lepszą izolację. Przygotowując kosztorys wymiany dachu w 2022 r., warto uwzględnić dobrej jakości materiały termoizolacyjne, które pozwolą uzyskać spore oszczędności na przestrzeni lat. Najważniejszymi elementami wpływającymi na efektywność energetyczną nowego pokrycia dachowego są membrany paroprzepuszczalne, taśmy uszczelniające i izolacja termiczna – w tym maty termoizolacyjne.

  • Membrany paroprzepuszczalne – dobra membrana paroprzepuszczalna chroni pokrycie dachowe i zastosowaną termoizolację przed wilgocią. Jej skuteczne odprowadzanie to gwarancja utrzymania wysokiej efektywności energetycznej izolowanego pokrycia dachowego przez długi czas. Wybierając matę paroprzepuszczalną, warto zwrócić uwagę na datę produkcji (membrany tracą swoje właściwości na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego maty ze świeżej serii produkcyjnej będą najlepiej pełnić swoją funkcję), wytrzymałość i gramaturę membrany, film funkcyjny zabezpieczający przed działaniem promieniowania UV i możliwość montażu na wybranym rodzaju deskowania.
  • Taśmy uszczelniające do membran – planując montaż membran paroprzepuszczalnych, trzeba wziąć pod uwagę, że są one dostępne w rolkach o określonej szerokości. Standardowa szerokość rolki to 1,5 m. Do łączenia membran należy używać mocnych taśm uszczelniających. Dzięki nim uzyskuje się trwałe, solidne połączenie, które gwarantuje szczelność membran wstępnego krycia na całej powierzchni dachu.
  • Maty termoizolacyjne – maty termoizolacyjne służą do izolowania dachów spadzistych. Sprawdzają się na poddaszach. Są cienkie, lekkie i łatwe w montażu. Dzięki temu szybko i bezproblemowo można ułożyć dodatkową warstwę izolacji, aby poprawić parametry termoizolacji dachu. Warto wiedzieć, że dobra mata termoizolacyjna o grubości zaledwie 1 cm skutecznie zastępuje ocieplenie z wełny mineralnej o grubości aż 7 cm. To doskonałe rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, w których każdy centymetr jest ważny. Maty termoizolacyjne sprawdzą się także jako dodatkowa warstwa izolacji, która poprawi parametry ułożonej wełny mineralnej. Maty termoizolacyjne sprawdzają się także jako materiał do częściowych napraw pokryć dachowych. Umożliwiają izolowanie przepustów i połączeń wokół kominów, kominków wentylacyjnych, wykuszy i okien dachowych. Można stosować je zamiast folii paroizolacyjnej.
  • Folia paroizolacyjna to niezbędny element każdego izolowanego dachu. Zapobiega przenikaniu wilgoci z wnętrza do warstw izolacji. Tym samym zapewnia skuteczność i trwałość izolacji i elementów konstrukcyjnych. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje folii paroizolacyjnych – aluminiowe i tradycyjne polietylenowe. 
  • Taśmy uszczelniające do paroizolacji – folie paroizolacyjne, podobnie jak membrany wstępnego krycia, warto łączyć przy zastosowaniu specjalnych taśm do folii paroizolacyjnych, które stanowią szczelne i trwałe połączenie arkuszy.

Podczas przygotowywania kosztorysu wymiany dachu może okazać się, że wybór konkretnych membran, izolacji termicznej i paroizolacji ma znaczny wpływ na całkowity koszt wymiany czy remontu dachu. Cena izolacji nawet w kosztorysach wymiany stosunkowo niewielkich dachów może wydawać się bardzo wysoka. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która pozwoli na uzyskanie oszczędności w trakcie eksploatacji domu.

Na koszt wymiany dachu w 2022 r. składa się zatem wiele zmiennych. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na niego są dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych i inflacja. Trudno oszacować, w jakim tempie w najbliższych miesiącach drożeć będą materiały i robocizna. Sytuacja na rynku komplikuje się także m.in. w związku z wojną w Ukrainie. Mając to wszystko na uwadze, warto zaplanować remont jak najszybciej i zainwestować w dach o dużej efektywności energetycznej, który pozwoli uzyskać oszczędności na przestrzeni wielu lat eksploatacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl