Hydroizolacja fundamentów i inne sposoby na ochronę przed wilgocią w pomieszczeniach 0
Hydroizolacja fundamentów i inne sposoby na ochronę przed wilgocią w pomieszczeniach

Hydroizolacja fundamentów i inne sposoby na ochronę przed wilgocią w pomieszczeniach

Wilgoć może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Powoduje też niszczenie materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz wyposażenia. W efekcie jej działania może dojść do poważnych uszkodzeń, których usunięcie będzie wymagało  kosztownego remontu. Jak pozbyć się wilgoci z pomieszczeń na dobre?Rozwiązaniem jest dobra hydroizolacja fundamentów i innych miejsc, w których może pojawić się nadmiar wody, takich jak np.: balkony i tarasy, łazienki i inne pomieszczenia sanitarne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy lub remontu domu czy mieszkania?

Izolacja przeciwwilgociowa – co to jest i jak się ją wykonuje?

Dobra izolacja przeciwwilgociowa w odpowiednim miejscu to podstawa ochrony przed narastającą wilgocią, niszczeniem tynków i ścian oraz problemami z rozmnażającymi się szkodliwymi drobnoustrojami, w tym grzybami, bakteriami, roztoczami i innymi. Czym jest więc hydroizolacja? Jaka jest jej definicja?

Hydroizolacja co to jest?

Termin hydroizolacja oznacza zabezpieczenie przeciwwilgociowe elementów konstrukcyjnych budynków lub budowli, które chroni je oraz warstwę wykończenia przed negatywnym wpływem wilgoci.

  • Hydroizolacja fundamentów – oznacza zazwyczaj izolację zabezpieczającą fundament i jego elementy zewnętrzne, które mają kontakt z gruntem. Zabezpiecza przed nasiąkaniem wilgocią. W przypadku fundamentów najlepszy efekt przynosi montaż izolacji poziomej i pionowej. Podobne podejście można stosować też w innych przypadkach.
  • Hydroizolacja łazienki i innych pomieszczeń sanitarnych – oznacza zabezpieczenie konstrukcji przed wnikaniem wilgoci z pomieszczenia. Jest to więc uszczelnienie podłóg i ścian przed wnikaniem wody i wilgoci, która może zalegać w łazience.
  • Hydroizolacja balkonu i tarasu – oznacza zabezpieczenie konstrukcji balkonu i miejsc, w których łączy się ona z elewacją i ścianami. Uszczelnienie (hydroizolacja) balkonu i tarasu zapobiega nasiąkaniu wilgoci na skutek gwałtownych opadów czy w trakcie roztopów zalegającego śniegu czy lodu.

Do izolowania fundamentów, balkonów, tarasów i łazienek stosuje się odpowiednie folie, taśmy hydroizolacyjne i emulsje. Wiele tych elementów sprawdzi się zarówno podczas montażu hydroizolacji fundamentu, jak i w trakcie uszczelniania pomieszczeń sanitarnych czy balkonów lub tarasów.

taśma uszczelniająca hydroizolacyjna

Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów to zawsze podstawowe i najważniejsze zabezpieczenie przed wilgocią. Źle wykonana, będzie powodować nasiąkanie mineralnych i drewnianych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz warstwy ociepleniowej. Aby dobrze uszczelnić fundamenty, trzeba zastosować odpowiednie materiały, które pozwolą utworzyć szczelną warstwę izolacji, która oddzieli podziemne elementy budynku od kondygnacji naziemnych.

Jak zrobić hydroizolacje fundamentów?

Co zastosować do hydroizolacji fundamentów, aby zabezpieczyć się przed wilgocią gruntową? Najlepiej zastosować na izolację poziomą grubą mocną folię fundamentową (kliknij w obrazek poniżej, aby zobaczyć produkt), która utworzy szczelną barierę zapobiegającą nasiąkaniu naziemnych części konstrukcji. To bardzo ważny element, któremu trzeba poświęcić należytą uwagę na etapie budowy i montażu folii hydroizolacyjnej. Ponieważ to właśnie błędy wykonawcze są najczęstszym problemem z wilgocią w nowych budynkach.

Jak zapobiegać podtopieniom w piwnicy?

Problem z wilgocią fundamentów może okazać się szczególnie uciążliwy dla użytkowników budynków podpiwniczonych. Źle wykonana izolacja pionowa lub jej brak może powodować podtopienia piwnicy w okresie intensywnych opadów, roztopów, gdy rośnie poziom wód gruntowych lub woda zalega przez dłuższy czas, zanim wsiąknie w grunt.

Hydroizolacja podpiwniczenia to skomplikowany temat. Wymaga odpowiedniej izolacji poziomej i dobrej izolacji pionowej. Nie zawsze wystarczy sama folia fundamentowa. W niektórych przypadkach warto wzmocnić izolację podpiwniczenia, układając dodatkowe warstwy wewnątrz lub na zewnątrz w narożnikach. Często rekomenduje się też zabezpieczenie fundamentu i ścian ławy środkami krystalizującymi takimi jak emulsja gruntująca, które uszczelniają otwartą strukturę mineralnych materiałów budowlanych.

Hydroizolacja łazienki

Montaż hydroizolacji fundamentu wydaje się problemem złożonym, który wymaga doświadczenia i doboru właściwych materiałów izolacyjnych. Okazuje się, że nie mniej skomplikowane jest właściwe wykonanie uszczelnienia w łazienkach i innych pomieszczeniach sanitarnych.

Czego użyć do izolacji łazienki?

Do izolacji łazienki stosuje się podobne materiały jak do hydroizolacji fundamentów. Różnica polega na tym, że montaż izolacji w ograniczonej przestrzeni, jest o wiele trudniejszy. Warto więc rozważyć zakup dedykowanych materiałów izolacyjnych, które pozwolą szczelnie zabezpieczyć wszystkie narożniki i powierzchnie.

Jak zrobić hydroizolację w łazience?

Dobrym rozwiązaniem do uszczelnienia powierzchni podłóg i ścian w pomieszczeniach sanitarnych są wodoszczelne mankiety podłogowe, które układa się jako podkład pod warstwę wykończeniową. Dla pewności można również zastosować krystalizującą emulsję gruntującą (na zdjęciu poniżej), która zabezpieczy wierzchnią warstwę betonowych i ceglanych podłóg i ścian przed wnikaniem wilgoci. Prostokątny kształt mankietów i mat hydroizolacyjnych ułatwia dopasowanie kolejnych elementów do kształtu pomieszczenia. Dostępne są również profilowane narożniki ułatwiające uszczelnianie zewnętrznych i wewnętrznych narożników. Elementy można łączyć specjalnymi taśmami. 

emulsja gruntująca do wmocnienia hydroizolacja w piwnicy

Hydroizolacja balkonu i tarasu

Elementy dedykowane do hydroizolacji łazienki i pomieszczeń sanitarnych sprawdzą się również jako uszczelnienie konstrukcji balkonu i tarasu. Mankiety uszczelniające sprawdzą się na powierzchni większych i mniejszych balkonów. Można je ułożyć w miejscu łączenia podłogi balkonu z elewacją, aby je dokładnie uszczelnić i zapobiec nasiąkaniu konstrukcji wilgocią z opadów, zalegającego lodu i śniegu czy wodą wykroploną z urządzeń klimatyzacyjnych lub kanałów wentylacyjnych.

Hydroizolacja większych tarasów z profilowanymi wodoszczelnymi narożnikami także wydaje się prostym zadaniem. Z pewnością dużo prostszym niż w przypadku izolowania tarasu o wielu załamaniach (narożnikach) zwykłą folią fundamentową. Podczas zakupu materiałów do hydroizolacji balkonu czy tarasu dobrze jest pamiętać o hydroizolacyjnych taśmach uszczelniających, które ułatwiają łączenie elementów i zapewniają kompletną szczelność wszystkich połączeń. 

Wybór materiałów na hydroizolację tarasu, balkonu, łazienki i fundamentów jest niezwykle ważny. Dobra jakość zapewni trwałość izolacji w długim okresie. Warto też zwrócić uwagę na etap montażu. Na dużych powierzchniach ław i ścian fundamentowych lepiej stosować grube folie budowlane. W ograniczonej przestrzeni tarasów, łazienek i piwnic lepiej sprawdzą się mankiety, maty i profilowane narożniki, które można dopasować do kształtu izolowanych powierzchni i łączyć taśmami, co znacznie upraszcza montaż i ogranicza ryzyko błędów na tym etapie.

Jaki jest koszt dobrej izolacji przeciwwilgociowej? Wydaje się, że stosunkowo niewielki w porównaniu do kosztów usuwania skutków jej braku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl